Výsledky
dnes 26. září

Mistrovství světa se 48 týmy? Reakce jsou rozporuplné, Češi jsou spokojení

Velké fotbalové zemětřesení je tu! FIFA schválila návrh prezidenta Gianniho Infantina a mistrovství světa bude hrát od roku 2026 hned 48 týmů! Jak se k tomu staví fotbalová elita?

Německo
Autor: O2 Sport

Fotbalové MS zažije další revoluční expanzi. V roce 1982 ve Španělsku se na nejsledovanější sportovní události světa poprvé představilo 24 týmů, v roce 2026 to bude už dvojnásobek!

Nový formát nahradí ten, který se používal od MS 1998 ve Francii, kde v 8 skupinách poprvé hrálo 32 týmů.

Od roku 2026 turnaj bude rozdělen do 16 skupin po třech účastnících a celkem se odehraje 80 zápasů. Dva nejlepší celky ze skupin postoupí do vyřazovací fáze.

„Musíme vykreslit mistrovství světa 21. století. Fotbal není jen Evropa a Jižní Amerika. Mnohem víc zemí teď bude mít šanci žít svůj sen. Fotbalová horečka v zemích, které se kvalifikují, je ta nejlepší reklama,“ řekl prezident FIFA Gianni Infantino.

I další jsou z nápadu nadšení.

„Pro nás je to samozřejmě dobře. Představuje to pro nás větší šanci, jak se na mistrovství světa kvalifikovat,“ řekl generální sekretář asociace Rudolf Řepka.

„Jsem jednoznačně pro. Líbí se mi myšlenka skupin po třech týmech. Ve skupinách bude méně zápasů a pak přijde play-off přinášející více emocí, tlaku a zkušeností pro hráče,“ vyjádřil se nynější kouč Manchesteru United José Mourinho.

Také legendární Diego Maradona změnu vítá.

„Každá země bude moci žít svůj sen a také to oživí vášeň pro fotbal. Podle mě je to skvělý nápad.“

Jenže jsou i ti, kteří nápad tvrdě odsuzují.

Vztekal se třeba Antonín Panenka.

„Aby tam byli skoro všichni, to už není mistrovství světa. Po komerční stránce to asi přinese větší prostředky, ale po sportovní stránce to ztrácí smysl. Bude tam hrát kdekdo, 48 mužstev už je strašné číslo,“ nechal se slyšet podle iDnes.cz

Souzní s ním také Berti Vogts, německý mistr světa z roku 1974. „Jsem velmi zděšený. Nechce se mi tomu věřit. Je to hrozné. Prostě to nechápu. Tohle už není moje mistrovství světa.“

Souhlasíte s rozšířením MS na 48 týmů?
Nahrávání ... Nahrávání ...

Fanoušci se baví

Podívejte se, kdo všechno bude hrát MS 2026!

Takhle možná bude vypadat areál, kde se budou hrát zápasy skupinové fáze…

… sběratelé si nejspíš budou muset pořídit o něco větší album.

„FIFA potvrdila rozšíření MS na 48 týmů, což dá týmům jako Burkina Faso a Lego Land možnost vyřadit Anglii.“

Foto: Twitter  (jz)