Výsledky
dnes 19. ledna

Český jachtař se drží v kontaktu s nejlepšími. Teď ho čeká divoký surfing

Český jachtař Milan Koláček se v závodu přes Atlantský oceán drží v závěsu za nejlepšími. Co vzkázal přímo z paluby své lodi?

Autor: O2 Sport

Účastníci transatlantického závodu Transar AG2R mají za sebou zrádný Biskajský záliv. Mezi nejlepšími se drží i posádka lodi Fulgur-Evapco ve složení Milan Koláček a Pierre Brasseur, které patří 6. místo. Cesta do Karibského moře na ostrov St. Barth v Malých Antilách povede podle všeho tentokrát mnohem jižněji, než je obvyklé.

kolacek jachting facebook lode

Náročná první noc

Závod odstartoval v neděli 3. dubna. Prvních 24 hodin bylo pro námořníky těžkých. Přecházela studená fronta, prudké přeháňky, vítr až 70 km/h a zima. Kdo zažil noční chlad na moři, ví, o čem je řeč.

Day 2 on board of Fulgur – EvapcoPrvní video z paluby Fulgur – Evapco. Milan a Pierre vysvětlují, že houževnatost a vytrvalost jsou tím, co je oba dobře charakterizuje a žene je kupředu!

Zveřejnil(a) Milan Koláček en Figaro dne 6. duben 2016

Následovala obtížná pasáž se slabším větrem, kdy bylo třeba dát přednost krátkodobé ztrátě a zaměřit se na zisk v delším časovém horizontu.

Zní to jednoduše, ale není snadné sledovat, jak soupeři ujíždějí, a věřit v lepší budoucnost.

Viking za kormidlemLehký překlad? „Je středa večer. Minuli jsme Cap Finistere a co to znamená ? Spinakr nahoře a vítr v zádech a nějakou dobu to ještě vydrží.  A teď vám ukážu jak vypadá Viking za kormidlem. Tak se koukejte – ty gesta, precizní, soustředěný, dokonalý, výkonný.. Tohle to je Viking. :-)“

Zveřejnil(a) Milan Koláček en Figaro dne 6. duben 2016

Posun startovním polem

Česko-francouzskému páru však sázka na západnější trasu vyšla. Z 11. místa po prvním dnu se Koláček s Brasseurem posunuli až na 6. místo.

milan kolacek pierre brasseur

„První den byl náročný. Trvá 48 hodin, než se člověk dostane do správného závodního rytmu. Byli jsme mokří a prochladlí. Důležité ale bylo, že jsme se udrželi v kontaktu s čelem startovního pole. Vsadili jsme na to, že nový vítr přijde od západu, a vyplatilo se. Ti, co byli jihovýchodně od nás, se dostali do bezvětří a my jsme se propracovali na 6. místo,“ vzkázal z paluby lodi Milan Koláček.

Za mysem Finisterre se dostalo čelo startovního pole do silného severního větru.

Vítr bude sílit až na 60–75 km/h, což je limit pro plné plachty, možná dokonce i mírně za limitem.

Divoký surfing

Silný severní vítr vydrží v několika příštích dnech. Jachty teď čeká surfování po vysokých vlnách. A bude to let na ostří nože. Jediná chyba může znamenat konec závodu.

„Nyní nás čekají docela jiné starosti. Pojedeme na hraně se spinakerem. Bude to náročné, ale rychlé. A to je důležité. Navíc my jsme se spinakerem velmi rychlí,“ dodal Koláček.

kolacek jachting lod

Poslední předpovědi naznačují, že nejrychlejší cesta do Karibského moře povede daleko na jihu, až na úrovni Kapverdských ostrovů.

Očekávaný příjezd lodí do cíle na ostrově St. Barth v Malých Antilách v Karibském moři je 23. dubna. Za sebou budou mít jachtaři více než 7000 km.

milan kolacek tranat ag2r

Milana Koláčka jste mohli vidět ještě před odjezdem do Bretaně v talkshow O2 Sport Tak určitě.

Foto: Facebook Milan Koláček, milankolacek.eu
(red)